
Witam serdecznie. Nazywam się Hanna Kornas, jestem psychologiem, psychoterapeutką i założycielką Ośrodka Psychoterapii Kontrapunkt. Zapraszam Państwa do lektury cyklu krótkich artykułów dotyczących zarówno funkcjonowania ludzkiej psychiki, jak też tego, czym jest i do czego może być przydatna psychoterapia. Ukończyłam szereg szkoleń psychologicznych, fachowego pomagania ludziom uczę się od kilkudziesięciu już lat i na pewno nigdy uczyć się tego nie przestanę, jestem jednak przede wszystkim praktykiem, pracuję w zawodzie psychologa i psychoterapeuty od 18 lat, dlatego też informacje, które będę zamieszczała na stronie, będą miały przede wszystkim perspektywę praktyka a nie badacza i naukowca.
Emocje- nasz największy wróg czy najlepszy sprzymierzeńca ?
W swojej wieloletniej praktyce w gabinecie psychoterapeuty nie spotkałam jak dotąd osoby, dla której temat emocji pozostawałby obojętny. Pacjenci zgłaszają przeróżne trudności w sferze funkcjonowania emocjonalnego, jedni, jak to określają "czują za dużo i za mocno", „emocje ich zalewają”, sprawują nad nimi władzę i utrudniają codzienne funkcjonowanie, inni podają, że " nie czują nic" albo, że „ czują za słabo”. Wiele osób różnicuje emocje na te „dobre”, których chcieliby czuć więcej i te „złe”, których chcieliby się pozbyć. Tymczasem wszystkie emocje, które czujemy są nam absolutnie niezbędne, dają nam bezcenne informacje na temat świata, wpływu innych na nas i na temat nas samych . Złość jest informacją o naruszeniu naszych granic, smutek daje czas na refleksje i przemyślenia, lęk podpowiada, że coś nam może zagrażać.
W naszej kulturze dość często spotykam się z tym, że to w jaki sposób patrzymy na emocje jest skutkiem tego, jak o emocjach myśleli i mówili nasi rodzice i wychowawcy. Dziewczynki są uczone tego, że nie powinny głośno i silnie wyrażać złości, najlepiej by było, żeby jej w ogóle nie czuły. Chłopcy od najmłodszych lat słyszą, że nie powinni się mazać, nie powinni płakać, smucić się i bać. Założenia te nie są jednak możliwe do wykonania- na szczęście! Każdy zdrowy człowiek rodzi się z całym repertuarem emocji, już na twarzy i w zachowaniach niemowląt można zauważyć złość, smutek, lęk, radość, obrzydzenie czy miłość. Z wiekiem emocje te rozwijają się w bardziej skomplikowane i mniej jednoznaczne reakcje. Pozwolę sobie podkreślić raz jeszcze : każdy zdrowy człowiek czuje emocje i każdy czuć je powinien!
Jeśli jednak czujemy , że z emocjami sobie nie radzimy, że utrudniają one życie nam i naszym bliskim, że są „ zalewające” i dezorganizujące nasze funkcjonowanie- zachęcam do spotkania z psychoterapeutą, który fachowym i życzliwym okiem spojrzy ze swojej perspektywy na sytuację i pomoże nam lepiej sobie radzić i płynnie przemieszczać się po tajemniczym, ale jakże fascynującym świecie emocji i uczuć.
Poniżej zamieszczam – dzięki życzliwości kolegi psychologa- obrazek ilustrujący bogaty świat przeżyć emocjonalnych.